London egyik jelképe és az egyik leginkább látogatott túrista-attrakciója a londoni Tower középkori épületegyüttese a Temze partján. A folyótól a Towert a Tower Wharf nevű, ingyenesen látogatható sétány választja el. Innen csodálatos kilátás nyílik a Temzére, a Tower Bridge-re, a túlparti városházára és a HMS Belfast nevű múzeumhajóra egyaránt.
A Tower az évszázadok során a legkülönbözőbb célokra szolgált: volt királyi palota és várkastély, kincstár és börtön, állatkert és csillagvizsgáló. Ugyan I. Jakab uralkodásától kezdve falai között nem lakott uralkodó, de a britek által oly annyira kedvelt hagyományok egyike értelmében a koronázása előtti éjszakát az uralkodónak a Towerben kell töltenie. Jelenleg a Tower a világ egyik legnagyobb túrista attrakciója, a Világörökség része, melyet évente több, mint kétmillió ember látogat meg. Itt őrzik a brit koronaékszereket, valamint egy gazdag fegyvergyűjteményt.
A szomszédos híd ugyan szintén a Tower nevet viseli, de korban jóval később, 1894-ben épült, és a nevén kívül semmilyen kapcsolatban nem áll az erőddel.
III. Henrik 1303-ban rendelte el, hogy a királyi ékszereket a Towerben őrizzék. A polgári forradalom idején valamennyi koronaékszert áruba bocsátották, szétdarabolták, kövenként árverezték el. II. Károly koronázási szertartásához megcsináltatták az eredeti regáliák pontos másolatait, majd apránként a többi hiányzó darabot is.
1671-ben Thomas Blood kapitány megpróbálta a koronaékszereket elrabolni. Az ékszereket 1967-ig a Wakefield-Towerben őrizték, fegyveres őrökkel. A második világháború alatt állítólag a Sun Life Insurance biztosító cég alagsorában őrizték őket a kanadai Montrealban, a Bank of England aranytartalékával együtt. Más híresztelések szerint viszont a Windsori kastély tornyában vagy az Egyesült Államokbeli Fort Knoxban voltak letétbe helyezve. Jelenleg a Jewel House a Waterloo Block-ban található, melyet a királynő 1994-ben nyitott meg.
A koronaékszerek közül a legértékesebb Viktória királynő koronája, mely 1838-ban készült. A korona csúcsán a világ második legnagyobb afrikai gyémántja látható. A legnagyobb afrikai gyémánt, a Star of Africa a máltai keresztben végződő jogaron tündököl. A híres Koh-i Noor gyémánt az anyakirálynő koronáját ékesíti, mely a babona szerint a férfiakra bajt hoz, csakis nők viselhetik...
A White Tower a Tower legrégibb épülete, melyet még 1078-ban kezdett építtetni Hódító Vilmos. Az építkezés megszervezésével megbízott rochesteri püspök, Gundulph Franciországból hozatott az építkezéshez köveket.
A fegyvergyűjtemény alapját VIII. Henrik vetette meg, utódai gazdagították, így érdekes keresztmetszetét adja az európai fegyverzet fejlődésének a középkortól az első világháborúig.
A 2006-ban felújított kiállítás bemutatja, hogyan nézett ki a középkori királyi udvar III. Henrik és I. Edward korában. Berendezett szobákban korabeli székeket, ládákat, ágyat, kézi szövésű függönyöket és fali szőnyegeket láthatunk. Ezen felül illat és hangeffektusok segítenek felidézni a középkori hangulatot.
Az őrök, akiket Yeomen Warder-nek, vagy Beefeater-nek, marhahúsevőknek neveznek, egyben idegenvezetők is és maguk is turistalátványosságnak számítanak. Az őrök minden este végrehajtják a Kulcsok Szertartását és a tornyot bezárják éjszakára.
Évszázadok óta laknak hollók a Towerban, de az, hogy pontosan mióta, már feledésbe merült. II. Károly ugyan szerette volna e "piszkos" madarakat eltávolítani a Towerből, de végül tervétől a híres legenda miatt - miszerint, ha a hollók elhagyják a Towert, elpusztul a Tower és a monarchia - végül elállt. A legendát némileg gyengítheti az a tény, hogy 1946-ban átmenetileg nem éltek hollók a Towerban... Jelenleg a hollók szárnyát viszont - távozásuk megakadályozása érdekében - megkurtítják... 2006-ban a madárinfluenza miatt a hollókat néhány hónapra fedett helyre zárták, de napjainkban ismét láthatóak.
Itt gyilkoltatta meg 1483-ban III. Richard unokaöccseit, a trónörökös Edwardot és öccsét, hogy ő lehessen a király. A bérgyilkosok által meggyilkolt kis hercegek földi maradványait csak 200 évvel később, egy tatarozás során találták meg egy szűk csigalépcső alá rejtve. II. Károly parancsára a Westminster apátságban, VII. Henrik kápolnájában temették el őket.
A háromemeletes tornyot III. Henrik építette börtön céljára, nevét is egyik első foglyáról, az 1397-ben bebörtönzött Thomas Beauchamp-ról kapta. A kőfalakon, üveg alatt láthatjuk a foglyok fal-iratait, rajzait. Így pl. Guildford Dudley-ét, aki egyetlen szót vésett a falra: „IANE". Jane nem volt más, mint felesége, Jane Grey, a szerencsétlen sorsú, a Towerben kivégzett királynő. De láthatjuk az 1941. május 14-től 20-ig itt raboskodó Rudolf Hess falba karcolt autogramját is. |