A Natural History Museum óriási gyűjteménye átfogja bolygónk teljes állat- és növényvilágát. Gyönyörködhetünk ezenkívül az ásványok, csodálatos drágakövek világában éppúgy, mint bolygónk vagy az emberi test működésének rejtelmeiben.
Az ide látogatót már a belépés után megdöbbentő látvány fogadja: nem csupán az Alfred Waterhouse által 1881-ben tervezett katedrálisszerű Central Hall nyűgöz le bennünket, hanem az ott kiállított 130 millió esztendős, gigantikus Diplodocus csontváz is.
Érdemes ellátogatni a dinoszauruszok világát bemutató kiállító-terembe, ahol csontvázak és élethű makettek segítségével ismerhetjük meg a dínók életét. Láthatunk itt Triceratops csontvázat, de szemtől szembe találhatjuk magunkat egy T. Rex-szel is.
Ne hagyjuk ki az óriás emlősöket (pl. kék bálnát) bemutató termet sem, és érdemes kipróbálni, mit érzünk egy földrengés során, vagy épp mi történik a vulkánkitörés alkalmával.
A múzeumot 1881 húsvét hétfőjén nyitották meg a nagyközönség előtt, de története 250 évre nyúlik vissza. 1753-ban ugyanis Sir Hans Sloane fizikus és természettudományos érdekességek gyűjtője a nemzetre hagyta kiterjedt gyűjteményét. Bár a gyűjtemény nagy része a British Museumba került, de később, amikor fokozatosan bővült (pl. a botanikus Joseph Banks-nek a James Cook kapitánnyal a HMS Endeavour fedélzetén 1768-1771 között tett utazása során gyűjtött érdekességekkel), felmerült az igény, hogy a gyűjtemény külön otthonra leljen.
Sir Richard Owen, a British Museum temészettudományi gyűjteményének igazgatója volt az, aki a kormánynál kijárta, hogy rábólintsanak az új múzeum építésének tervére. Eredetileg Captain Francis Fowke kapott megbízást a múzeum épületének tervezésére, de 1865-ben bekövetkezett hirtelen halála után egy fiatal manchester-i építész, Alfred Waterhouse, kapta meg a munkát. Bár a gyűjtemény már 1883-ban a csodálatos Waterhouse épületbe költözött, de önálló múzeumi státuszt csak 1963-ban kapott.
2009. szeptember 14-én William herceg nyitotta meg az ún. Darwin Centre-t, amely magában foglalja a múzeum új, futurisztikus szárnyát a Cocoon-t (selyemgubó), és a Attenboroug Studiót, melyek kiállításai igazi természettudományos kalandot ígérnek.
|