A Londoni Állatkert - mely a Regent's Parkban, a Regent's Canal partján terül el - a világ legöregebb állatkertje, hiszen 1828. április 27-ben hozta létre a Londoni Zoológiai Társaság. Eredetileg tudományos kutatások számára gyűjtötték össze itt az állatokat, de 1847-ben az állatkert a nagyközönség előtt is megnyitotta kapuit. Itt nyílt a világ első hüllő háza (1849.), első akváriuma (1853.), első rovarháza (1881.) és első gyermek állatkertje (1938.).
Egészen 1902-ig a trópusi állatokat zárt állatházakban tartották, mivel úgy vélték, ezek az állatok nem bírnák ki a hideg londoni teleket. Ekkor azonban dr. Peter Chalmers Mitchell-t nevezték ki a zoológiai társaság élére, aki - a Hamburgi Állatkert mintájára - nagyszabású átalakításba, területi terjeszkedésbe és építkezésbe fogott. 1926-ban megvásárolta Whipsnade falu mellett a Hall Farm-ot, ahol 1931-ben megnyílt a Whipsnade-i Vadaspark, a világ első nyitott állatkertje. Később az olyan nagy testű állatokat, mint az elefánt és az orrszarvú, ide költöztették.
Az állatkert 1962-ben kölcsöndta Carolin nevű, arab gazelláját az arizonai Phoenix Állatkertnek, létrehozva ezzel az első nemzetközi tenyésztési együttműködést.
Méretei és az állami támogatás hiányában az 1980-as években az állatkert csődközeli helyzetbe került. Amikor azonban 1991-ben felmerült a Londoni Állatkert bezárásának gondolata, a látogatók összefogása és adományaik nemcsak azt tették lehetővé, hogy az állatkert folytathassa munkáját, de „került pénz” az épületek restaurálására és az állatok elhelyezésének javítására, a XX. század vége követelményeinek megfelelően.
Megújult az afrikai madár szafari (African Bird Safari), megnyílt a „Találkozás a majmokkal” („Meet The Monkeys”) című kiállítás, mely a bolíviai esőerdőt imitáló nyitott kiállítás, ahol nincs kerítés a látogatók és az állatok között.
Új házat kaptak a gorillák (Gorilla Kingdom), kifutót az esőerdő kis emlősei (Clore Rainforest Lookout), trópusi esőserdőként újra kinyitott a Madárház.
Napjainkban 704 állatfaj, összesen 16.802 egyede él itt, közöttük olyan különleges állatok is, mint a pingvin, a tapír, a wombat, a tazmán ördög, komodói sárkánygyík, és galapagosi óriásteknős.
Ez az állatkert nem keverendő össze a ZSL Whipsnade Zoo-val, mely egy gyalog, autóval és látogató busszal, iletve kisvonattal bejárható, 2.4 négyzetkilométeres szafarihoz hasonló park Londontól észanyugatra. |