A Kew Gardens vagy más néven a Kew-i Királyi Botanikus Kertek délnyugat Londonban, Richmond és Kew között terül el hatalmas kertjeivel és botanikus üvegházaival. A kert 1840-től funkcionál nemzeti botanikus kertként. A kert nem csupán turista-attrakció, hanem tudományos intézmény is: található itt fontos növénygyűjtemény (mag-bank), az emberiség és a növények kapcsolatát ismertető múzeum, és fél millió kötetes könyvtár egyaránt. 2003. júliusától a kert az UNESCO Világ Örökségének része lett.
1844-48 között felépült a kovácsoltvas pálmaház (Palm House), majd a XIX. században a kétszer akkora Melegház (Temperate House), mely jelenleg a legnagyobb viktoriánus üvegház. 1987-ben Lady Diana nyitotta meg a harmadik legnagyobb, róla elnevezett télikertet (Princess of Wales Conservatory).
Az üvegházak és a színpompás virágok mellett érdemes megtekinteni a Kínai Pagodát, melyet Augusta hercegnőnek, Frederick, walesi herceg özvegyének megbízásából építette Sir William Chambers 1761-ben. Az 50 méter magas, tízszintes pagoda belsejében 253 lépcső vezet a magasba.
A szóbeszéd szerint a pagodát díszítő arany sárkányokat IV. György azért adta el, hogy adósságait törleszteni tudja. Valójában csupán az idő vasfoga végzett az aranyozott fa sárkányokkal. A pagodát a teljes renoválást követően a nagyközönség előtt 2009-ben a Kew Gardens 250. évfordulóján nyitják majd meg.
A Pagodától nem messze egy japán templom részlete látható: a kyoto-i Nishi Hongan-ji pontos mását 1910-ben építették fel.
A Sackler Crossing Bridge-et 2006-ban nyitották meg. A gránit és bronz híd a tavat szeli át, és Dr. Mortomer és Theresa Sackler nagy filantropológusoknak állít emléket.
A közelben áll a III. György által 1781-ben megvásárolt ún. Hercegi Ház (Dutch House), mely kezdetben a királyi gyermekek számára szolgált óvodául. Ma ezt a házat Kew Palace-ként ismerjük.
|