A Chislehurst Caves - mely csupán nevében barlang, valójában emberi kéz alkotta bányarendszer - 22 mérföld (35 km) hosszúságban húzódik Chislehurst, London délkeleti része alatt.
A bánya-rendszer három része, a Druid (ókelta), a Roman (római) és a Saxon (szász), arra a William Nichols, a Brit Archeológiai Társaság alelnöke által 1903-ban kidolgozott elméletre utal, mely szerint a bányákat ezek a népek ásták ki. Annak ellenére, hogy a bányalátogatások során pl. a vélelmezett ókelta oltárt is megtekinthetjük, mindez valószínűleg nem több puszta spekulációnál, hiszen az írott források először 1250-ben említik ezeket a mészkő- és kovakőbányákat, amelyekben egészen az 1830-as évekig folyt bányászat. A bányák funkciója később meglehetősen változatosan alakult: az 1900-as évektől már turista-látványosságként működött.
Emellett az első világháborúban lőszerraktárnak, majd a harmincas években gombatermesztő telepként használták. A második világháború idején, 1940. szeptemberétől – London bombázása miatt – légópince rendszerként működött. Mivel több londoni kerületből könnyen elérhető volt, így volt időszak, mikor 15.000 „lakosa”, villanyvilágítása, kórháza és kápolnája is volt.
Az 1960-as és 70-es években olyan előadók adtak itt koncertet, mint a Status Quo, Jimi Hendrix, The Rolling Stones, Pink Floyd, Led Zeppelin. A bánya egyes járataiban forgatták pl. a Labirintus nevű valóságshow-t vagy a Doctor Who című sorozat néhány epizódját. |